Kelionės, kurių verta laukti
Pažymėkite patikusias keliones ir dalinkitės jomis su artimaisiais, ar išsisaugokite jas savo el. pašte.
Gauti kelionės pasiūlymą
tel 1312 mail Parašykite mums
Detali kelionių paieška

Turkijos nacionaliniai valgiai, kurių privalote paragauti

Turkijos nacionaliniai valgiai, kurių privalote paragauti

Turkijos virtuvė - tai gardi kelionė per istoriją ir skonį, kurioje gausu patiekalų, atspindinčių įvairialypį šalies paveldą ir kulinarines tradicijas. Nuo meze ir kebabų iki dolmos ir baklavos - Turkijos gastronominiai skanėstai nepaliauja stebinti ir džiuginti. Jei dar nesate patyrę turkų virtuvės magijos, kviečiame susipažinti su nesuskaičiuojama daugybe skonių ir patiekalų, kurie pavergė viso pasaulio maisto mylėtojų širdis ir skonio receptorius. Nesvarbu, ar nuspręstumėte apsilankyti Turkijoje, ar bandytumėte gaminti šiuos patiekalus namuose, pasiruoškite nepamirštamam kulinariniam nuotykiui.

Turkijos maisto istorija ir kultūra

Turkijos virtuvė yra tarp geriausių pasaulio virtuvių ir lygiuojasi į prancūzų, kinų, italų ir panašias kultūras. Kaip ir šalies kultūros mozaika, Turkijos maistas yra labai spalvingas ir turi daugybę skirtingų įtakų ir skonių. Ši virtuvė per šimtmečius nuolat vystėsi, o jos pokyčiams įtakos turėjo turtinga Turkijos žemių, kuriose gyveno Bizantijos, o vėliau Osmanų imperijos, istorija. 

Skirtinguose Turkijos regionuose vyraujantys specifiniai maisto auginimo ypatumai lemia šalies virtuvės kompleksiškumą. Įvairių produktų prieinamumas kai kuriuose regionuose padėjo suformuoti tam regionui būdingus patiekalus. Pavyzdžiui, rytiniame Juodosios jūros regione dėl gausių kritulių neįmanoma auginti kviečių, todėl gyventojai sukūrė patiekalus, kuriuose daugiausia naudojami kukurūzai ir kukurūzų miltai. Panašiai Pietryčių Anatolijos regionas garsėja kebabais, nes jame gausu gyvulių. Egėjo jūros regionas, pasižymintis alyvuogių auginimu, garsėja gardžiais alyvuogių aliejaus daržovių patiekalais ir žolelėmis.

Populiariausi Turkijos patiekalai

  • Kebabas. Tai tradicinis turkų mėgstamas patiekalas, kuris taip pat tapo žinomas daugelyje Vakarų šalių. Supresuotas avienos ir jautienos derinys lėtai kepamas ant atviros liepsnos vertikaliai besisukančioje keptuvėje. Mėsai iškepus ji lėtai pjaustoma labai plonais griežinėliais ilgu peiliu. Mėsa patiekiama  duonos arba lavašo vyniotinyje (durum) su pasirinktais pagardais - pomidorais, svogūnais, salotomis, jogurtu ir bulvėmis.
  • Dolma ir sarma. Tai vynuogių lapai įdaryti ryžiais, daržovėmis ir kartais mėsa. Suktinukai pagardinami prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, krapais ir mėtomis. Šis patiekalas sutinkamas ir Graikijos bei Kaukazo virtuvėse. 
  • Lahmacun. Daugelyje Turkijos restoranų patiekiamas patiekalas lahmacun (arba lehmeyun), kuris dažnai vadinamas „turkiška pica“. Šis patiekalas iš tiesų primena klasikinę itališką picą, tačiau yra keletas svarbių skirtumų. Pirmasis - lahmacun nėra mocarelos (ar kito sūrio). Antrasis - ant tešlos viršaus esanti malta mėsa yra kepama su svogūnais, petražolėmis, pipirais ir įvairiais prieskoniais. Šis patiekalas ir greitai pagaminamas, ir skanus, ir sotus, todėl tai dažnas pasirinkimas skubantiems per pietų pertrauką.
  • Borekas. Taip vadinamas pyragas, pagamintas iš filo tešlos, į kurį dedamas baltas turkiškas sūris arba feta, malta mėsa (arba vegetariška alternatyva) ir daržovės. Patiekalas taip pat vadinamas „boreca“ arba „bureca“. Dažnai patiekiamas su turkiška arbata.
  • Meze. Tai maži užkandžiai, patiekiami prie alkoholinių gėrimų arba kaip aperityvas prieš pagrindinį patiekalą. Jie yra labai svarbūs turkiškoje virtuvėje. Įprasti meze yra humusas, muhammara (aštri graikinių riešutų ir pipirų pasta) ir dolma (įdaryti vynuogių lapai). Kartu patiekiamos šviežios salotos, pupelės, agurkai, svogūnai ir pomidorai, pagardinti alyvuogių aliejumi ir citrinų sultimis.

Turkijos tradiciniai patiekalai

Tradiciniuose turkiškuose patiekaluose mažiau prieskonių, o daugiau skanių šviežių ingredientų, kurie kruopščiai, atsidavusiai ir aistringai gaminami, minkomi, formuojami ir tobulinami. Štai keli tradicinių patiekalų pavyzdžiai:

Gozleme. Tai ploni, į blynus panašūs kepinukai, ruošiami ant plokščio įkaitinto akmens ir įdaryti prieskoninėmis bulvėmis, feta ir žolelėmis arba malta mėsa.

Manti. Klasikinis Anatolijos patiekalas su mažyčiais koldūnais ir malta mėsa (dažniausiai ėriena), užpilta tirštu jogurto padažu. Norint sustiprinti skonį, galima paskaninti aitriosios paprikos dribsniais ir džiovintomis žolelėmis.

Köfte (arba kofta). Mėsos kukuliai, paprastai gaminami iš jautienos arba avienos, sumaišyti su svogūnais ir pagardinti įvairiais turkiškais prieskoniais. Paprastai jie kepami ant laužo ir yra tiesiog ypatingai skanūs.

Menemen. Taip vadinasi turkiškas klasikinis plaktos kiaušinienės patiekalas, kuriuo pusryčiams mėgaujamasi visame pasaulyje. Šioje versijoje prie kiaušinių pridedami maži daržovių gabalėliai, pavyzdžiui, pomidorai, svogūnai ir paprikos. 

Raki. Turkijos nacionalinis gėrimas raki yra stiprus anyžių skonio alkoholis, panašus į ouzo. Tradiciškai geriamas aukštoje stiklinėje, pusė raki, pusė vandens, su daug ledo, su agurkų juostelėmis ir fetos sūrio gabalėliais.

Turkijos desertai ir užkandžiai

  • Baklava. Baklava yra vienas iš tipiškiausių turkų virtuvės saldumynų. Nepaisant to, šie kepiniai nėra išimtinai Turkijos gaminys - jų galima rasti beveik visame Magrebo regione. Jų būna įvairių formų, dydžių ir pavidalų, bet pagrindas visada tas pats: traški, sluoksniuota filo tešla, į kurią dedama riešutų (dažniausiai pistacijų, graikinių ir migdolų) ir tuomet gausiai merkiama į medų.
  • Lokum (turkiškas saldainis). Tai kompaktiški marmelado gabalėliai su džiovintais vaisiais bei riešutais, padengti cukrumi arba kokoso drožlėmis. Estetiniu požiūriu jie labai gražūs dėl spalvų ir tekstūrų kontrasto. Jų paprastai siūloma užsisakant kavos.
  • Simit (turkiška riestainė). Vienas iš paprasčiausių turkiškos virtuvės patiekalų - riestainio formos duonelė, apibarstyta sezamo sėklomis. Simit galima lengvai rasti Turkijoje, o dažniausiai ji parduodama gatvėse, nedideliuose dengtuose vežimėliuose ar stenduose. Simit yra mėgstamas pusryčių priedas arba užkandis, paprastai valgomas su sūriu ir ayran.

Turkijos maisto restoranai ir jų populiarumas

Turkijoje daugelyje restoranų rasite įprastą europietišką aptarnavimą, tačiau jei ieškote tradicinės turkiškos patirties, ieškokite tokių restoranų, kurie specializuojasi ties vienos rūšies maistu. Šioje šalyje valgyti kavinėsepriimta didesnėse kompanijose ir svarbu niekur neskubėti. Neskubėkite gerti arbatos ar kavos, valgykite lėtai, mėgaukitės pokalbiais ir tiesiog būkite su draugais ir šeima. 

Jei ieškote gero turkiško maisto restorano Europoje, atkreipkite dėmesį į patiekalų įvairovę bei paties restorano kultūrą. Turkai itin vertina vakarienes ir tai laikoma svarbiausia dienos dalimi, tad būtent tuo metu autentiškuose turkiškuose restoranuose turėtų virti gyvenimas.  

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra populiariausi Turkijos patiekalai?

Populiariausi Turkijos patiekalai yra kofta, kebabai, dolma ir sarma, lahmacun, borekas ir įvairūs saldumynai – baklava, lokum, knafeh. 

Kas yra Turkijos nacionalinis patiekalas?

Nacionalinis Turkijos patiekalas yra kuru fasulye. Tai troškintų pupelių patiekalas, gaminamas daugiausia iš baltųjų pupelių ir alyvuogių aliejaus, beveik visada naudojami svogūnai ir pomidorų pasta arba padažas. 

Kokie yra tradiciniai Turkijos desertai?

Tradiciniai Turkijos desertai yra baklava su įvairių riešutų įdarais, lokum, simit, knafeh bei lokma. 

Kaip paruošti kebabą namuose?

Paruošti kebabą namuose yra ganėtinai paprasta – tereikia į lavašą susukti mėgstamą mėsą, daržoves ir pagardinti viską norimu padažu, o tuomet pakepti iš abiejų pusių.  

Kuo ypatinga Turkijos maisto kultūra?

Turkijos maisto kultūra ypatinga tuo, kad čia sutiksite daugybę skirtingų skonių ir įpročių iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių. Turkijos virtuvė stebina savo skonių gausa ir ryškiu produktų deriniu.