Kelionės, kurių verta laukti
Gauti kelionės pasiūlymą
tel 1312 mail Parašykite mums
Detali kelionių paieška

Turkijos tradicijos ir papročiai - ką būtina žinoti

Turkijos tradicijos ir papročiai - ką būtina žinoti

Kadaise Osmanų imperijai priklausiusi Turkija yra turtinga tradicijomis ir kultūriniu paveldu šalis, kurioje susipina Europos, Azijos ir Artimųjų Rytų įtaka. Įvairialypė jos istorija suformavo unikalią Turkijos visuomenę - pilną įvairių papročių, kalbų ir švenčių. Prieš leidžiantis į kelionę po Turkiją, naudinga susipažinti su kai kuriomis pagrindinėmis tradicijomis ir kultūriniais elementais, kurie daro šią šalį ypatingą.

Turkijos papročiai ir tradicijos

Kasdieniai papročiai

Dažniausiai turkų kalba sveikinamasi sakant „Merhaba“. Šį pasisveikinimą galima vartoti ir su vyrais, ir su moterimis, ir jis paprastai tinka visose situacijose. Tačiau oficialesniuose ar pagarbesniuose kontekstuose, norėdami pasisveikinti su žmogumi, galite vartoti „Hoş geldiniz“, ypač jei jis reikalauja daugiau pagarbos arba jei įeinate į kieno nors namus.

Tradicinės šventės

Apsilankymas Turkijoje svarbių švenčių metu suteikia puikią galimybę pabendrauti su Turkijos piliečiais ir susipažinti su vietos kultūra. Štai keletas didžiausių ir žinomiausių Turkijoje švenčiamų festivalių ir švenčių:

  • Nauji metai (Yılbaşı). Sausio 1-oji Turkijoje yra Naujųjų metų diena, tačiau dauguma žmonių švenčia dieną prieš tai, nes naktį vyksta daug vakarėlių, švenčių ir renginių. Be to, miestai pradeda puoštis likus mėnesiui iki Naujųjų metų.
  • Eid al-Fitr. Ši šventė švenčiama Ramadano pabaigoje, kai nutraukiamas pasninkas ir organizuojamos vaišės bei šeimos susibūrimai.
  • Respublikos diena. Ši šventė švenčiama spalio 29 d. ir skirta Turkijos Respublikos įkūrimui paminėti.
  • Nacionalinė suvereniteto ir vaikų diena. Šią dieną, švenčiamą balandžio 23 dieną, Atatiurkas padovanojo viso pasaulio vaikams. Savaitę prieš tai puošiamos mokyklos ir gatvės, vaikai ruošiasi pasirodymams.

Turkijos santuokos ir šeimos tradicijos

Vestuvių ceremonijos 

Turkijos santuokos tradicijos yra giliai įsišaknijusios turtingame šalies kultūriniame pavelde, kuriame istoriniai papročiai dera su šiuolaikinėmis įtakomis. Šios tradicijos skiriasi įvairiuose regionuose ir bendruomenėse, tačiau dažnai turi bendrų elementų, atspindinčių šeimos ir socialinių ryšių svarbą.

  • Sutartinės santuokos. Turkijoje vyrauja sutartinių santuokų tradicija, o šeimos vaidina pagrindinį vaidmenį suvedinėjant poras. Tikėjimas sutartomis santuokomis kyla iš idėjos, kad tėvai ir vyresnieji turi išminties parinkti savo vaikams tinkamus partnerius.
  • Sutuoktinių sužadėtuvės. Tradiciniai suvedinėtojai, vadinami „çöpçatan“ arba „başı sağolsun“, istoriškai buvo atsakingi už tinkamų porų paiešką. Teikdami rekomendacijas jie atsižvelgia į tokius veiksnius kaip šeimos kilmė, socialinė padėtis ir suderinamumas. Kai randamas tinkamas partneris, prasideda sužadėtuvių procesas, kai šeimos oficialiai pasirašo sutartį. Šiuo susitarimu, dažnai vadinamu „nişan“, pora įsipareigoja susituokti ir gali apsikeisti žiedais.
  • Vestuvės. Turkiškos vestuvės yra ryškios ir puošnios -jose paprastai vyksta religinė ceremonija, šventinė puota, skamba muzika ir šokiai. Pagrindinė vestuvių ceremonija įprastai vyksta mečetėje arba tam skirtoje vietoje.

Turkijos kulinarinės tradicijos

Tradiciniai patiekalai 

Turkijos maisto kultūra - tai turtinga ir įvairialypė šalies istorijos ir geografijos (Artimųjų Rytų, Viduržemio jūros regiono ir Vidurinės Azijos) kulinarinių tradicijų sintezė. 

Turkijos virtuvės pagrindą sudaro ryžiai, bulguras (skaldyti kviečiai) ir duona, o populiariausi yra plokšti kepiniai, pavyzdžiui, „pide“ ir „lavašas“. Ryžių plovas ir „mantarlı bulgur pilavı“ (bulguro plovas su grybais) yra dažni visuose regionuose. Ant grotelių kepta mėsa, ypač kebabai, yra turkų virtuvės šerdis. Naudojamos įvairios jų rūšys - ėriena, jautiena, vištiena ir jūros gėrybės. Tačiau, dėl religijos vengiama kiaulienos.  

Turkiškoje virtuvėje naudojami įvairūs prieskoniai ir žolelės, pavyzdžiui, kmynai, paprika, mėtos ir petražolės. Šie prieskoniai naudojami gausiai. Ikoniški turkiški patiekalai yra kebabai, dolma (įdarytos daržovės), manti (koldūnai), borek (pyragaičiai) ir karniyarik (įdaryti baklažanai). Šie patiekalai gali skirtis pagal regionus. 

Valgymo papročiai

Turkijos kultūroje vertinamas bendras valgymas - šeimos ir draugai kartu valgo prie didelio stalo. Tai skatina bendrumo ir socialinio ryšio jausmą.

Turkiška arbata, patiekiama mažose stiklinėse, yra mėgstamas gėrimas ir svetingumo simbolis. Tuo tarpu, tradicinė turkiška kava pasižymi stipriu skoniu ir ruošiama specialiame puodelyje, vadinamame „cezve“.

Turistams Naudingi Patarimai

Turkijos kultūrinėje aplinkoje svarbu laikytis tam tikrų elgesio normų:  

  • Šventyklų ir religinių vietų etiketas. Lankydamiesi mečetėse ar religinėse vietose, svarbu apsirengti kukliai, užsidengti pečius ir kelius. Prieš įeinant į mečetes paprastai nusiaunami batai, o viduje svarbu elgtis tyliai ir pagarbiai.
  • Valgymo etiketas. Įprasta valgyti lėtai, kartu su kitais ir mėgautis įvairiais patiekalais. Restoranuose tikimasi arbatpinigių, paprastai apie 10 % nuo galutinės sąskaitos sumos. Taip pat patartina paisyti kultūrinių ar religinių mitybos apribojimų ir, jei įmanoma, vengti vartoti kiaulienos produktus.
  • Asmeninė erdvė. Turkai vertina asmeninę erdvę ir pokalbių metu yra linkę stovėti per atstumą nuo kitų. Svarbu gerbti šią tvarką ir stengtis jos nepažeisti.
  • Pagarba vyresniesiems. Turkijos kultūroje pagarba vyresniesiems yra labai vertinama. Įprasta kreiptis į vyresnio amžiaus asmenis su tokiais pagarbos ženklais kaip „abi“ (brolis) arba „abla“ (sesuo).
  • Dovanų įteikimas. Lankantis svečiuose, įprasta atnešti nedidelę dovanėlę, pavyzdžiui, gėlių ar saldumynų. Oficialesnėje aplinkoje taip pat gali būti įvertintas vyno butelis arba tradicinė gimtosios šalies dovana.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra pagrindiniai Turkijos papročiai ir tradicijos?

Pagrindiniai Turkijos papročiai ir tradicijos yra susiję su šeima  bei šalies oficialia religija – islamu. 

Kokios yra populiariausios tradicinės Turkijos šventės?

Populiariausios tradicinės Turkijos šventės yra Naujieji metai, Nacionalinio suvereniteto bei vaikų diena, Atatiurko pagerbimo bei sporto ir jaunimo diena, Pergalės diena ir Respublikos diena. Taip pat itin svarbus yra Ramadano mėnuo. 

Kokie yra tradiciniai Turkijos patiekalai?

Tradiciniai Turkijos patiekalai yra kebabai, kofta, meze lėkštės, lahmacun, menemen, baklava. 

Kaip skiriasi papročiai tarp skirtingų Turkijos regionų?

Tarp skirtingų Turkijos regionų papročiai skiriasi tuo, kokios kultūros buvo veikiama ta vietovė istoriškai. 

Kokie yra valgymo papročiai Turkijoje?

Turkijoje valgymo įpročiai yra tokie, kaip ir Lietuvoje – šakute bei peiliu. Tačiau, kalbant bendriau, Turkijoje priimta itin ilgai valgyti, mėgautis maistu ir jo metu bendrauti su šeima. 

Kokios yra Turkijos svetingumo tradicijos?

Turkijos svetingumo tradicijos prasideda nuo dosnumo ir draugiškumo. Svarbu šypsotis, žiūrėti į akis ir priimti jums dovanojamas mažas dovanėles ar kvietimą užsukti arbatos.