Kelionėse svarbiau mada ar patogumas?
Nesvarbu, kelionės bilietus pirkome kelios dienos, savaitės ar mėnesiai iki atostogų, į kelioninį lagaminą paprastai krauname rūbus, kurių „galbūt reikės“... Užuot rimtai apsvarstę būsimos kelionės garderobą, pasitarę su konkrečioje šalyje jau atostogavusiais artimaisiais, draugais ar informacijos tiesiog paieškoję internete, įsidedame ne vieną madingą rūbą – reikės gi kurį vakarą pasipuošti...
Studijos „Might Like“ vadovė, stilistė-dizainerė Monika Solominė sako, kad apgalvoti kelionės tikslą ir klimatą yra be galo svarbu. Ten kur svilina beprotiškas karštis, vien kremas nuo saulės nepadės, reikės galvą dengiančios kepurės, lengvų – „kvėpuojančių“ – audinių, uždarų drabužių, kurie leistų maksimaliai apsaugoti odą nuo mus ypač greit veikiančių pietietiškos saulės spindulių.
Tuo tarpu, vykstant slidinėti, stilistės M. Solominės teigimu, tikrai reikės įsidėti specifinius termo rūbus, slidinėjimo aprangą, avalynę ir visus kitus slidinėjimui būtinus atributus.
Vykstant prie jūros, maudymosi kostiumėliai, šlepetės, akiniai nuo saulės tiesiog neišvengiama.
„Jei planuojate daug keliauti pėsčiomis, pasirūpinkite patogia avalyne. Nėra blogesnės atostogų pradžios už pūsles ant kulnų ar pirštų pirmąją atostogų dieną.“, – sako studijos „Might Like“ vadovė.
Mada ir kelionės
Pašnekovė sako, kad yra miestų, pelnytai vadinamų mados sostinėmis. Lankydamiesi ten, pasak M. Solominės, iš tiesų, pamatysite daug stilingai ir madingai atrodančių žmonių.
„Klausimas, ar, būnant toje minioje, jums norisi atliepti į paskutines mados tendencijas. Jei esate iš tų žmonių, kurie nuolatos domisi, seka podiumo naujienas, natūralu, kad ir keliaudami išliksite madingi visur ir visada. Ir tai suderinama. Tačiau jei esate labiau praktiškas žmogus, planuodamas kelionę galvokite ne tik apie drabužių patogumą ir praktiškumą, bet ir lagamino turinio kiekį.“, – pataria studijos „Might Like“ vadovė, stilistė-dizainerė.
Anot jos, taisyklės atrodyti madingai kelionėse nėra. Svarbiausia, kad ir kur keliautumėte, jaustis gerai, patogiai ir turėti viską, ko gali prireikti, kad kelionė būtų maloni ir įsimintina.
M. Solominei antrina ir vyrų stiliaus konstultantas, tinklaraščio „vyrostilius.lt“ autorius Algirdas Gricius. Pasak jo, kiekvieno asmeninis pasirinkimas, tačiau etiketo bei stiliaus taisyklių ir tradicijų, galiojančių toje šalyje, į kurią yra keliaujama, nereikėtų pamiršti.
„Kas vienoje pasaulio šalyje yra visiškai normalu, kitoje gali būti palaikyta įžeidimu ar net nusikaltimu. Su neigiamais įspūdžiais iš kelionės turbūt nesinori grįžti, todėl, prieš lankantis naujoje šalyje, būtų ne pro šalį susipažinti su jos kultūra bei ypatybėmis. Tuomet ir pati kelionė bus įdomesnė, pavyks išvengti nesusipratimų.“, – pataria A. Gricius.
Taikytis ar nesitaikyti?
„Pasaulis yra didelis ir įvairus. Natūralu, kad planuodami kelionę neišvengiamai pagalvojame ir apie aprangą. Skiriasi šalys, kultūros, klimatas ir kelionių tikslai. Neabejoju, kad, keliaudami į kalnus, galvosite ne apie tam tikros šalies madas, bet apie tai, kokia apranga, avalynė kalnuose jums bus patogi. Labai tikėtina, kad jos žvalgysitės atitinkamose specializuotose turizmo prekių parduotuvėse.“, – sako M. Solominė.
Pasak jos, keliaudamas į musulmoniškas šalis, keliautojas greičiausiai galvos apie tai, kuo ir kaip pridengti pernelyg atviras kūno vietas, nors lauke tuo metu bus +25 C ir daugiau, kad neįžeistų ten gyvenančių ir skirtingą religiją išpažįstančių vietinių ar tiesiog norint negauti baudos...
„Su darbu susijusiose kelionėse, nesvarbu, vasara ar žiema, lagaminas daugiausia užsipildys dalykinės aprangos eilute (arba ta, kuri atitinka keliautojo darbo pobūdį). Leisdamiesi į savaitgalio kelionę į kurią nors Europos sostinę, greičiausiai dėsitės rūbus, kurie tiks laisvalaikiui mieste, nelygu, ką veiksite ir kur lankysitės.“, – primena dizainerė.
A. Gricius, kaip ir pašnekovė, mano, kad labiau svarbu prisitaikyti ne prie mados, o prie kelionės tikslų.
„Juk vaikštant po Norvegijos fiordus, mėgaujantis saule Bahamų salose ar lankant muziejus Paryžiuje reikia visiškai skirtingų rūbų. Kultūrinis kontekstas, šiuo atveju turbūt yra gerokai svarbesnis moterims nei vyrams. Ypač tuomet, kai kalba eina apie musulmoniškas šalis. Todėl, prieš keliaujant į tokias šalis, reikėtų pasidomėti, ką galima ir ko negalima vilkėti ir pagal tai spręsti, kokie rūbai turėtų atsidurti lagamine.“, – sako vyrų stiliaus konstultantas, tinklarašio „vyrostilius.lt“ autorius.
A. Solominė sako, kad mada – tai žaidimas, ji kinta gana greitai ir kai kurios šalys turi tam tikrus nacionalinius aprangos bruožus.
„Pavyzdžiui, italai visada mėgo kokybę, natūralius ir kokybiškus audinius – liną, vilną, odą. Jie mėgsta puoštis ir atrodyti prabangiai. Neretai jų aprangoje gausu spalvų, skrupulingai suderintų audinių raštų. Skandinavų šalys dar net neužplūdus minimalizmo bangai, mėgo rengtis neiššaukiančiai, santūriai ir apsiriboti gan minimalia spalvų palete.“, – pastebi studijos „Might Like“ vadovė M. Solominė.
Ir atkreipia dėmesį, kad vienų šalių atstovai mėgsta žymius prekės ženklus ir gan atvirai juos demonstruodami nesijaučia dėl to blogai, kiti, priešingai, gal ir vilki brangius dizainerių drabužius, bet šviečiančios etiketės bylotų apie blogą taktą, todėl akivaizdžiai to nedemonstruoja.
„Kad ir kur keliautumėte, svarbiausia neišsižadėti savęs ir gerai apgalvoti tuos tris aspektus apie kuriuos minėjau anksčiau. Taip būsite pasiruošę kelionei ir gerai jausitės. Na, o jei svečioje šalyje norisi susilieti su minia – kodėl gi ne. Tai irgi gali būti naujų įspūdžių ir patirties dalykas.“, – baigdama pokalbį keliautojams pataria dizainerė.
A. Gricius lagamino turinį keliautojams komplektuoti rekomenduoja atsižvelgiant į tai, kur bus keliaujama ir kas bus veikiama.
„Tačiau klasikiniai mėlyni džinsai, balti marškinėliai ir sportiniai bateliai, ko gero, pravers 9 atvejais iš 10. Jei kelionės metu bus lankomi muziejai ar restoranai, tuomet reikėtų nepamiršti pasirūpinti ir jiems tinkančia apranga – vyrui tokiu atveju reikėtų pasiimti bent jau švarką, damai – elegantišką suknelę.“, – būtiniausius kelionės rūbus įvardija pašnekovas.
Išskirtinai madai dedikavome naują kelionių žurnalo „ŽVILGSNIS Į PASAULĮ“ numerį „Miestai ir mada“.