Kelionės į Stambulą laimėtoja: tai kita Turkija – europietiškesnė, laisvesnė, spalvingesnė
„EUROBASKET 2017“ draugiškose rungtynėse Lietuvos vyrų rinktinę palaikiusi ir kelionę dviems į Stambulą laimėjusi Ligita Šukliauskienė prieš kelionę sunkiai galėjo patikėti laimėjimu. „Maniau, kad tokios loterijos yra surežisuotos“, – tąkart sakė laimėtoja. Stambulą Ligita jau aplankė ir parsivežė begalę įspūdžių – „tai visai kitokia Turkija, trumpai – priešingybė kurortams ir tuo labai žavi...“
Iš Ligitos laiško mums:
„Su vyru esame buvę ir Turkijos kurortuose, tačiau Stambulas visai kitoks. Čia niekas nesikabinėja, taip aktyviai nekalbina, labai daug žmonių, net sunku prasilenkti vaikštinėjant senamiesčiu, ypač pagrindine „Istiklar“ gatve. Stambulas man – europietiškesnis, laisvesnis, pilnas kvapų, labiau atsipalaidavęs ir spalvingesnis. O naktį... naktį – verdantis ir šarmingas...
Į Turkiją atostogų vykstu kiekvienais metais (renkuosi viešbučius tik miesto centre, kad pajusčiau turkų gyvenimą iš arti), taigi, kaip ir visur kitur Turkijoje, taip ir Stambule, jaučiausi lyg sava. Nebuvo jokių netikėtumų, žinau vietinių parduotuvių prekinius ženklus, žinau, ką ir kur pirkti, kaip sutaupyti.
Vieną vakarą, net palikusi vyrą ilsėtis viešbutyje, kelias valandas po parduotuves laksčiau viena, be jokių baimių ar nerimo. Kita religija jaučiasi žmonių rūbuose ir mečetėse, tačiau europiečiai jokių nepatogumų Turkijoje, taip pat ir Stambule, nepajaus. Miesto gyventojai – kaip ir kitur Turkijoje – paslaugūs, pasiklausus kelio ar krypties, visada maloniai pagelbėja. Nėra jokio nusistatymo kitai religijai ar požiūriui.“
Nesikandžiojančios kainos
Maisto kainos Stambule tikrai nėra „nesikandžioja“, o porcijos – didžiulės, maistas šviežias ir tikrai skanus. Dviese mes pavalgydavome už 5–6 Eur. Nedidelių kavinukių pilna visur, už kiekvieno kampo. Jei paėjėsite šiek tiek tolėliau nuo pagrindinių gatvių, ten rasite dar mažesnes kainas.
Mes nevalgome mėsos, taigi viso savaitgalio metu mėgavomės žuvimi ir jūros gėrybėmis. Beje, gatvėse kepti kukurūzai – puikus užkandis išalkus. O kepti kaštonai! Vien jų kvapas ypatingas. Visur aplink šviežiai spaudžiamos apelsinų, granatų sultys, tad sustojus negauti vitaminų dozės būtų neprotinga (ir dar už tokią mažą kainą)!
Maisto kvapai ir skoniai čia negali nežavėti.
Greitai pažinčiai – turas autobusu
Jeigu į Stambulą atvykote porai dienų ar savaitgaliui ir turite labai nedaug laiko, bet norite kuo daugiau pamatyti, rekomenduojame pažintinį turą autobusu (įeina du maršrutai). Audio gidas – puikiai pasakoja pasirinkta kalba, pravažiuojami visi žymiausi lankytini objektai.
Pažintis su Stambulu prasideda nuo Sultanachmet aikštės, stotelėse galima išlipti ir pasižvalgius vėl įlipti. Labai patogu, kad bilietas galioja visą parą. Mums tai buvo geriausias būdas per trumpą laiką bent minimaliai susipažinti su milijoniniu miestu ir susidaryti bendrą įspūdį. Turo kaina žmogui – 29,90 Eur (užsisakyti galima internetu iš anksto).
Mums su vyru didžiausią įspūdį paliko tiltas sąsiauriu į azijinę Turkijos dalį.
Atskiras miestas po skliautais
Būdami Stambule tikrai negalite neaplankyti Turkijos įžymybės – Didžiojo turgaus. Tai beveik atskiras miestas po skliautais, su daug gatvelių, įėjimų ir išėjimų. Jei Stambule būsite savaitgalį, atkreipkite dėmesį, kad sekmadieniais turgus nedirba.
Tai žinodami, tik atvykę šeštadienį ir viešbutyje pasidėję daiktus, iš karto taksi vykome į turgų. Vairuotojas net nusistebėjo, kad taip vėlai važiuojame, nes iki uždarymo buvo likusios jau 2 valandos. Tačiau pirmai pažinčiai mums laiko užteko – ir pasivaikščiojome, ir suvenyrų nusipirkome.
Kitą dieną aplankėme egiptietišką (prieskonių turgų), kuriame įsigijome įvairių saldumynų ir prieskonių. Neužmirškite derėtis, nes prekės ir kainos visur labai panašios.
Patarimai vykstantiems į Stambulą
Susiplanuokite kelionę iš anksto – pasidarykite planą, sąrašą, ką norite aplankyti ir pamatyti, pasidomėkite atstumais, atsispausdinkite aprašymus bei žemėlapius (tai sutaupys laiko, juk savaitgalio kelionėje svarbi kiekviena minutė).
Jeigu, kaip ir mes, vyksite trumpam ir norėsite sutaupyti laiko, nenorėsite laukti viešojo transporto, ieškoti jo stotelių, pirkti bilietėlius, naudokitės taksi. Tiesiog pasigaukite gatvėje ir prašykite, kad vežtų pagal skaitiklių parodymus. Kainos mieste nėra mažos, minimalus pavažiavimas (2–3 km.) – 5 Eur, bet savo savaitgalio nepraleisite visuomeniniame transporte.
Savaitgalio išvykai ne mažiau svarbi ir gyvenimo vieta. Taigi rekomenduočiau apsistoti kažkur senamiestyje. Pavyzdžiui, savaitgalio Stambule metu apsistojome labai europiniame, pagrindinėje „Istiklar“ gatvėje esančiame viešbutyje „Richmond Istanbul“. Aplink pilna parduotuvių, kavinių, netoli – ir lankytini objektai. Pusryčiai – viršutiniame viešbučio aukšte, iš čia atsiveria nuostabi miesto panorama į sąsiaurį. Tikrai visiems rekomenduočiau šį viešbutį.
Trumpą išvyką būtinai tinkamai susiplanuokite, kitaip visko nespėsite pamatyti. Nebijokite pasivaikščioti ne tik turistų pilnomis gatvėmis, bet ir nusukti į šoną siauromis senamiesčio gatvelėmis, vaizdai tikrai sužavės. Be to, pajusite, kaip gyvena vietiniai“.
Keliautoja Ligita Šukliauskienė
Džiaugiamės ir tariame AČIŪ Ligitai, kad pasidalijo savo savaitgalio Stambule įspūdžiais!!!