Tarptautinė diena be plastikinių maišelių
Straipsnio autorė: Vaiva Arnašė
Milžiniški dreifuojantys plastiko atliekų sąvartynai vandenynuose, tonomis šiukšlių užkimštos jūrų pakrantės, nuo plastikos maišelių uždusę jūros vėžliai, dėl užterštumo uždarinėjamos turistų pamėgtos salos. Nardytojų filmuoti vaizdai apie tai, ką paliekame po savęs, abejingų nebepalieka – greičiau šokiruoja, kokia globali tai yra problema. Liepos 3-ioji paskelbta Tarptautine diena be plastikinių maišelių. Šios dienos iniciatoriai kviečia įsigilinti, kokią milžinišką žalą mūsų Žemei padaro kasdien viso pasaulio gyventojų naudojama prekė ir nors vieną dieną metuose vietoje plastikinių maišelių prekyvietėse rinktis popierinius arba dar geriau – medžiaginius maišelius. Taip kviečiama išsiugdyti ne tik savo įpročius, bet ir rodyti pavyzdį savo vaikams, kad išsaugotume švarią ir saugią aplinką ateities kartoms.
Kasdienės jūros gyvybių mirtys, potvyniai ir maliarija
Beveik 513 mln. tonų plastikinių atliekų kasmet patenka į pasaulinius vandenynus, iš jų 80% – tik iš 20 pasaulio šalių. Didžioji dalis plastiko atliekų vandenynus pasiekia iš ekonomiškai augančių Azijos kraštų. Šalys, kurios išmeta daugiausiai plastikinių atliekų į pasaulinius vandenynus yra Kinija ir Indonezija. Šiame sąraše taip pat yra Filipinai, Vietnamas, Šri Lanka, Tailandas, Egiptas, Malaizija, Nigerija. Šiose šalyse netinkamai tvarkomos plastikinės atliekos labiausiai teršia mūsų vandenynus. Į vandenynus patekęs plastikas, genamas srovių, iš esmės yra nesurenkamas. Net jeigu plastiko patekimas į vandenis šiandien būtų sustabdytas, milijardai tonų liktų vandenyje dešimtmečius ar net šimtmečius.
Per metus visame pasaulyje sunaudojama per trilijoną plastikinių maišelių. Juos kasdien naudoja ne tik milijardai žmonių visame pasaulyje, jie kasdien nužudo tūkstančius jūros gyvybių: jūrų žinduolių, jūrų vėžlių, jūros paukščių. Pavyzdžiui, jūros vėžliai prisiėda plastikinių maišelių, supainioję juos su medūzomis. Jūrų gyvūnai, mirštantys dėl to, kad įsipainiojo ar prarijo plastiko šiukšles, dažniausiai gyvena Kinijos ar Pietryčių Azijos jūroje, Ramiajame vandenyne.
Plastmasiniai maišeliai užkemša kanalizacijas ir drenažo sistemas, taip sukeldami potvynius, kaip, pavyzdžiui, Bangladeše per liūčių sezoną 1988 ir 1998 metais. Reikia nepamiršti, kad plastikiniai maišeliai yra gaminami iš naftos produktų. Išgaunant naftą, ją transportuojant teršiama aplinka, keliamas pavojus ekosistemų gyviesiems komponentams, žmogaus sveikatai. Jie taip pat kenkia dirbamai žemei, jais užteršiamos turistų lankomos vietos. Plastikiniai maišeliai yra puiki vieta veistis uodams, kurie perneša maliarijos ir dengė karštligės užkratą. Jeigu taip tęsis toliau, iki 2050 metų vandenynuose bus daugiau plastiko negu žuvų.
Banano žievė suyra per kelias dienas, laikraštis per 2-5 mėnesius. Spėjama, kad maišeliai suyra per 500 -1000 metų. Tikslumo čia mažai, nes polietileniniai maišeliai rinkai gaminami vos 50 metų. Nėra praktinių galimybių patikrinti, kiek užtrunka jų irimo procesas – maišeliai pagaminti iš žmogaus sukurto gamtoje neegzistuojančio polimero — polietileno. Jo produktui patekus į sąvartyną, mikroorganizmai šio polimero neatpažįsta kaip maisto ir dėl to neima jo ardyti. Polietileno polimerinės grandinės pradeda irti apšvitinus ultravioletine radiacija, kurią išskiria saulė. Tai leidžia manyti, kad per tam tikrą laiką polietileninis maišelis turėtų virsti mikroskopinėmis granulėmis.
Polietilenas 1933 m. buvo sukurtas netyčia – eksperimento būdu chemijos gamykloje, mažame Anglijos miestelyje Northwich. Plastikinį maišelį vėliau sukūrė Stenas Gustafas Thulinas, 1965 m. šį išradimą patentavo Švedijos bendrovė „Celloplast“. Maišeliai greitai išpopuliarėjo, nes juos pagaminti paprasta ir pigu. 70-ajame dešimtmetyje plastikiniai maišeliai įgijo visuotinį populiarumą, nes parduotuvės ir prekybos centrai dalino juos savo klientams nemokamai. Joms tai buvo pigus būdas skatinti vartojimą. 1979 m. plastikiniai maišeliai užėmė net 80 proc. visų Europos maišelių rinkos dalį.
Faktai ir statistika
- 1974 metais vienas gyventojas per metus panaudodavo maždaug du kilogramus plastiko. Šiandien, šis skaičius išaugo iki 43 kilogramų. Jeigu plastiko naudojimo kiekis ir toliau augs tokiu tempu, 2050 metais pasaulyje bus apie 12 milijardų metrinių tonų plastiko atliekų.
- Nuo 1950 metų pasaulyje buvo pagaminta apie 8.3 milijardo tonų plastiko. Tik 9 procentai plastiko perdirbti. Toks skaičius prilygsta 800 tūkstančių Eifelio bokštų.
- 73 procentai šiukšlių paplūdimiuose yra plastikas. Tai buteliai, butelių kamštukai, vyniojamasis popierius maistui, cigarečių filtrai, maišeliai, polistereno tara.
- Pasaulyje kiekvieną minutę yra panaudojama maždaug 2 milijonai plastikinių maišelių. Per minutę nuperkama apie vienas milijonas plastikinių butelių. Šis skaičius išaugs dar 20 procentų iki 2021 metų.
- Vidutiniškai, vienas plastikinis maišelis yra naudojamas 12 minučių, o jo suyrimui reikalingi dešimtys, šimtai metų.
- Kiekvienas metais pasaulyje utilizuojama tarp 500 milijardų ir trilijono plastikinių maišelių.
- Niujorko gyventojai kiekvienais metais utilizuoja 23 milijardus plastikinių maišelių.
- Tik 10 upių, esančių Afrikoje ir Azijoje, perneša 90 procentų plastiko, kuris vėliau atsiduria vandenynuose. 8 upės yra Azijoje: Indas, Geltonoji, Hai He, Gangas, Perlas, Amūras, Jangdzė, bei Mekongas. 2 upės Afrikoje – Nilas ir Nigeris. Visas upes sieja tai, jog jų gyvenamosiose teritorijose yra milžiniškas užterštumas ir prasta šiukšlių valdymo sistema.
- Plastiko prarijimas kasmet nužudo 1 milijonų jūrinių paukščių ir šimtus tūkstančių gyvūnų. 90 procentų visų šių gyvūnų savo skrandyje turi plastiko dalelių. Vandenyje esantis plastikas yra į smulkias dalis, kurias vėliau praryja žuvis ir kiti jūros gyviai. Nustatyta, kad apie 700 rūšių gresia išnykimas.
- Plastiko yra ne tik jūrose, vandenynuose, upėse. Jo yra ir mūsų organizmuose – kiekvieno valgio metu suvartojame apie 100 mikroplastiko dalelių, t.y. daugiau nei 70 tūkstančių mikroplastikų per metus.
- Vandenynus labiausiai teršia Azijos šalys.
Keliautojų žiniai: už plastikinį maišelį – 4 metai nelaisvės
Šiuo metu daugiau nei 60 pasaulio šalių sukūrė plastikinių maišelių kontrolės mechanizmus, kaip, pavyzdžiui, sumažino jų vartojimą, didinant plastikinių maišelių mokesčius ar visiškai atsisakė plastikinių maišelių naudojimo. Piliečiai skatinami atsisakyti naudoti plastikinius maišelius per įvairias aplinkosaugos kampanijas.
Bangladešas yra pirmoji šalis, kuri dar 2002 m. visiškai uždraudė plastikinius maišelius ir jų naudojimą. Šį draudimą įvedė Bangladešo Vyriausybė, kai buvo nustatyta, kad jie užteršia vandens nuotekas ir drenažo sistemas. Po to sekė kitos šalys, pvz., Ruanda, Kenija, Kinija, Taivanas, Makedonija, kuriose naudoti plastikinius maišelius griežtai draudžiama.
Ruanda, Pietų Afrika ir Eritrėja yra tarp daugiau nei 30 Afrikos šalių, esančių į pietus nuo Sacharos, įgyvendinusių savo teritorijoje plastikinių maišelių draudimą. Eritrėja primygtinai reikalauja, kad į šalį atvykstančių turistų bagaže būtų ieškoma, ar šie neturi plastikinių maišelių. Vakarų Afrikos Mauritanijos valstybė 2013 m. uždraudė naudoti plastikinius maišelius tam, kad išgelbėti savo gyvulius po to, kai trys ketvirtadaliai galvijų ir avių nugaišo šalies sostinėje Nouakchotto mieste, suėdę plastiko atliekas.
2017 metais Kenija priėmė vieną iš griežčiausių įstatymų prieš plastikinių maišelių naudojimą. Draudimas taikomas plastiko naudojimui, gamybai ir importui. Draudimas buvo nustatytas po kelių nepavykusių praeities bandymų kontroliuoti plastikinių maišelių grėsmę – reguliuoti maišelių storį ir kt. Įstatymo pažeidėjams gali būti skirta iki 38 tūkst. JAV dolerių bauda arba ketverių metų laisvės atėmimo bausmė. Minimali bauda sudaro maždaug 17 tūkst. JAV dolerių, o minimalios laisvės atėmimo bausmės trukmė siekia dvejus metus. Išimtys numatytos tik pramoniniams tikslams skirtų plastikinių maišelių gamintojams. Keliautojai turintys bagaže plastikinių maišelių (vienkartiniai ir plastikiniai maišeliai, krepšiai, įskaitant ir pvz. įgytus oro uoste ir Duty Free), privalo juos palikti oro uoste. Rekomenduojama vietoje plastikinių maišelių naudoti medžiaginius arba popierinius maišelius. Panašius draudimus patvirtino arba paskelbė Kamerūnas, Bisau Gvinėja, Malis, Tanzanija, Uganda, Etiopija, Mauritanija, Malavis.
Airijoje įvestas plastikinių maišelių mokestis sumažino jų vartojimą iki 90 proc., Didžiojoje Britanijoje 85 proc. Čia mikrogranulių naudojimo ribojimas yra vienas iš svarbiausių prioritetų, kaip ir plastikinių maišelių, gėrimų šiaudelių, vatos pagaliukų. Didesnius ar mažesnius plastikinių maišelių naudojimo ribojimus taip pat yra įvedusios arba apmokestinę jų naudojimą yra Prancūzija, Italija, Kanada, Australija bei kitos šalys ar atskiri miestai.
Nuo 2021 metų visi vienkartiniai plastiko gaminiai – šiaudeliai, buteliai, puodeliai, maišeliai taps nelegalūs Kosta Rikoje.
Naujos taisyklės – Europoje
Plastiko atliekų problemoms spręsti pagal žiedinės ekonomikos principus parengta speciali ES plastiko strategija. Europos Sąjunga priėmė teisės aktus, kuriais vadovaujantis valstybės narės taikys priemones, sumažinsiančias plastikinių maišelių vartojimą. 2018 m. priimta Europinė plastikų žiedinėje ekonomikoje strategija padėjo pamatus nuosekliam plastiko atliekų kiekio mažinimui, tarkime, Lietuvoje nuo 2019 metų vartotojams nemokamai galima tiekti tik pačius ploniausius, dėl higieninių sumetimų būtinus plastikinius maišelius.
Europos Komisija siūlo naujas visai ES taikytinas taisykles dėl dešimties Europos paplūdimiuose ir jūrose dažniausiai randamų vienkartinių plastikinių gaminių ir dėl pamestų ar apleistų žvejybos įrankių. Naujosios taisyklės yra proporcingos ir specialiai pritaikytos, siekiant geresnių rezultatų. Tai reiškia, kad skirtingiems produktams bus taikomos skirtingos priemonės.
Tais atvejais, kai yra lengvai prieinamų ir įperkamų pakaitalų, vienkartiniai plastikiniai gaminiai rinkoje bus uždrausti. Draudimas bus taikomas plastikiniams ausų krapštukams, stalo įrankiams, lėkštėms, gėrimų šiaudeliams, gėrimų maišikliams ir oro balionėlių lazdelėms – šie gaminiai turės būti gaminami vien tik iš tvaresnių medžiagų. Rinkoje bus leidžiama prekiauti tik tokia iš plastiko pagaminta vienkartine gėrimų tara, kurios kamšteliai ir dangteliai lieka pritvirtinti.
Valstybės narės bus įpareigotos iki 2025 m. surinkti 90 proc. vienkartinių plastikinių gėrimų butelių, pavyzdžiui, taikydamos užstato grąžinimo sistemas.
Tam tikrus gaminius reikės aiškiai ir standartizuotai ženklinti, nurodant, kaip reikėtų šalinti atliekas, koks yra gaminio neigiamas poveikis aplinkai ir ar gaminiuose yra plastiko.
Galime prisidėti kiekvienas – patarimai keliaujantiems
Labai svarbus yra pats vartotojiškumo mažinimas, taip pat mūsų vartojimo įpročiai ir aplinkos teršimas, kuris trikdo pusiausvyrą gamtoje, taip atsisukdamas prieš mus pačius. Svarbu atpažinti ir įvertinti savo individualų poveikį aplinkai, pamažu keičiant kasdienius vartojimo, elgesio įpročius, pastebėti šių pokyčių naudą aplinkai, sveikatai, taip pat ir piniginei. Svarbu ne tik tai, kiek vienkartinių plastikinių gaminių sunaudojame. Svarbu ir kaip elgiamės, kai jie tampa nebereikalingi. Nešiukšlinti, tinkamai surūšiuoti, jas perdirbti – tai irgi mūsų visų pareiga, nes atliekos neatsiranda iš niekur, o ir pačios niekur nedingsta.
Būdami labiau sąmoningi, rinksimės tvaresnius, aplinkai draugiškesnius plastiko pakaitalus. Jeigu ir tenka naudoti plastiką, geriau rinktis perdirbamą. Atsisakyti plastikinių maišelių, renkantis medžiaginius ar popierinius. Apskaičiuota, kad vienas kokybiškas medžiaginis maišelis per visą jo naudojimo laiką pakeičia apie 1000 plastikinių maišelių. Itin populiarėja bičių vaško popierius, puikiai pakeičiantis įprastus plastikinius maišelius.
Norint išvengti neigiamo vienkartinių plastikinių produktų poveikio, verta rinktis kitų medžiagų alternatyvas arba daugkartinio naudojimo produktus. Štai keletas paprastų patarimų keliaujantiems:
- Įsidėkite medžiaginių maišelių. Juos naudokite, apsipirkdami turguose, prekybos centruose;
- Lauktuves supakuokite į vietinių pagamintus daugkartinio naudojimo maišelius – bus dviguba dovana;
- Pirmenybę teikite stiklo taroje pardavinėjamiems gėrimams;
- Gertuvė – puiki ir pigi alternatyva plastikiniams buteliukams. Priklausomai nuo kelionės vietos, geriamojo vandens galima užsipildyti namuose. Gėlo vandens galima prisipildyti ir viešosiose vietose, tam skirtose įrengtose erdvėse.
- Įsigykite metalines valgymo lazdeles;
- Plastikinį gėrimų šiaudelį galima pakeisti į metalinę, medinę, stiklinę arba popierinę alternatyvą;
- Plastikinį dantų šepetėlį galima pakeisti šepetėliu iš bambuko. Plastikinį skustuvą – metaliniu;
- Plastikinius kosmetikos buteliukus galima keisti į perdirbamus stiklinius su metaliniu dangteliu;
- Atsineškite savo indą, pirkdami greitą arba gatvės maistą;
- Perkant daržoves, vaisius ar riešutus vietoje plastikinio maišelio naudokite daugkartinio naudojimo drobinius maišelius;
- Nepraeikite pro numestą šiukšlę. Kiekviena pakelta plastiko atlieka padės mūsų Žemei kvėpuoti.